Przykłady techniki pergamano

Niepowtarzalną i piękna kartkę świąteczną najlepiej wykonać własnoręcznie, takie pocztówki na pewno ucieszą naszych bliskich o wiele bardziej niż gotowe kartki dostępne w sklepach. Taka kartkę możemy zrobić na przykład techniką iris floding, wyklejając wspaniałą mozaikę z pasków kolorowego papieru, ale fantastycznie prezentować będzie się również kartka wykonana techniką pergamano. Pergamano to ozdabianie papieru za pomocą wycinania, wytłaczania, wyklejania, a nawet wyszywania rozmaitych wzorów.

Jak zrobić niepowtarzalną kartkę bożonarodzeniową tą metodą? Potrzebne nam będą kolorowe kartki z bloku technicznego w jakimś ciemnym bądź intensywnym kolorze lub nieduży arkusz brystolu albo arkusze ozdobnego sztywnego papieru, używanego na przykład do wykonywania zaproszeń ślubnych lub na inne okoliczności. Poza tym potrzebne będą arkusze pergaminu, nożyczki, kalka techniczna, biały tusz, stalówka z obsadką, igły różnej grubości, szydełka lub druty.

Od czego zaczynamy? Najpierw przygotowujemy podstawę kartki, zginając prostokątny arkusz sztywnego papieru na pół, tak aby uzyskać kartkę otwieraną, z frontem, który będziemy ozdabiać metodą pergamano, wewnątrz natomiast umieścimy życzenia świąteczne. Następnie wycinamy z pergaminu prostokąt wielkości frontu kartki, następnie przycinamy jego brzegi o pół centymetra lub więcej, w zależności od tego jakiej szerokości ramkę chcemy uzyskać. Ramkę będzie stanowić wystająca krawędź sztywnego papieru.

Wybrany wzór, którym chcemy ozdobić kartkę, na przykład wydrukowany z Internetu  krajobraz zimowy, należy skopiować na kalkę techniczną i ułożyć pod gładką stronę pergaminu. Motyw przerysowujemy na pergaminie za pomocą stalówki zanurzonej w białym tuszu, obrysowując dokładnie kontury. Gdy tusz wyschnie, pod pergamin podkładamy poduszeczkę lub gąbkę  i według wzoru robimy perforacje za pomocą igły lub jakiegokolwiek narzędzia z ostrą końcówką, na przykład cyrkla. Następnie wzór celujemy, czyli wytłaczamy wybrane elementy za pomocą grubego sztyftu, drutu lub szydełka.

Część elementów możemy również wyciąć nożykiem do papieru albo nożyczkami – wszystko zależy od naszej fantazji i kreatywności. Tak przygotowany wzór przypominający piękna koronkę nanosimy na kolorową podstawę naszej pocztówki i delikatnie podklejamy, tak aby klej nie był widoczny. Dodatkowo możemy wprowadzić element haftu, krawędzie naszego obrazka możemy wyszyć na przykład haftem krzyżykowym, który będzie stanowił niezwykłą ramkę całej kompozycji. Ramkę można zrobić również z koronki, która często jest stosowana w technice pergamano.