Jak zrobić kartkę embossing?

Do najpiękniejszych kartek świątecznych, którymi możemy obdarować naszych bliskich, bez wątpienia należą kartki ręcznie wykonane, na przykład techniką iris floding albo metodą pergamano. Taka pocztówka to prawdziwe cudo, ucieszy bez wątpienia każdego, ale są również inne sposoby na wykonanie niebanalnych pocztówek świątecznych, duża popularnością w ostatnim czasie cieszą się na przykład kartki embossing. Co to takiego?

Embossing to technika wytłaczania wzorków w papierze, która doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu świątecznych kartek z życzeniami dla naszej rodziny i przyjaciół.  Aby zrobić kartkę tą metodą potrzebujemy szablonu do embossingu i sztyftu zakończony kuleczką, służacego do wygniatania, kartek z bloku technicznego, arkuszu brystolu lub papieru wizytówkowego, cienkiego papieru, na którym będziemy wytłaczać wybrany wzór, a także wstążek, koralików czy  innych dekoracji.

Szablony do embossingu, podobnie jak sztyfty, stemple i inne akcesoria stosowane w tej technice, możemy kupić w sklepach z artykułami dla plastyków, ale także w wielu sklepach internetowych. Do wykonania kartek bożonarodzeniowych sprawdzę się motywy zimowego krajobrazu, choinki, śnieżynki, bałwanki, Mikołaj z reniferami, dzwoneczki czy motyw szopki bożonarodzeniowej.

Kiedy zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne artykuły,  możemy przystąpić do wykonywania kartki świątecznej. Najpierw przygotowujemy kartkę bazową zginając arkusz sztywnego papieru na pół. W środku umieścimy życzenia świąteczne, a front kartki będziemy dekorować techniką embossing.

Embossing na zimno jest bardzo prosty – umieszczamy szablon pod cienkim papierem i dokładnie i delikatnie odciskamy wzór,  uważając aby nie przedziurawić papieru. Następnie wzorek należy wyciąć i przykleić do kartki bazowej. Wzdłuż granic wyciętego motywu możemy przykleić wąską wstążkę, koronkę, dekoracyjny sznurek albo wykończyć krawędzie brokatem lub koralikami.

Bardziej skomplikowaną techniką jest embossing na gorąco, który pozwala na tworzenie wypukłych ornamentów przy pomocy tuszu pigmentowego, proszku do embossingu i gorącego powietrza, które topi proszek. By zrobić kartke takim sposobem należy odbicie wykonane za pomocą stempla do embossingu posypać proszkiem, zsypać nadmiar, tak aby proszek pozostał tylko w zagłębieniach, a następnie rozpocząć nagrzewanie, w celu stopienia proszku. Najlepiej wykorzystać do tego nagrzewnicę, ale można wykorzystać także żelazko, podkładając je pod spód papieru z motywem. Embossing na ciepło daje mnóstwo możliwości, pozwalając uzyskać mnóstwo wzorów o różnych kolorach i fakturach.