Bardzo łatwa kartka w Gimpie

Kartki świąteczne to doskonały dodatek do bożonarodzeniowego prezentu, ale także piękny sposób na złożenie życzeń, jeśli nie możemy zrobić tego osobiście. Możemy je co prawda kupić gotowe w sklepach, księgarniach czy na poczcie, ale bez wątpienia nic nie zastąpi oryginalnej pocztówki wykonanej własnoręcznie. Niestety, nie każdy posiada na tyle cierpliwości i talentu, aby namalować czy wykleić piękną kartkę, jednak w taiej sytuacji nie musimy się martwić – pocztówkę świąteczną możemy w prosty sposób zrobić w programie komputerowym, na przykład w Gimpie.

Gimp to bardzo popularne narzędzie, służące do przetwarzania grafiki cyfrowej czy fotografii, z jego pomoca można tworzyć ciekawe loga, wizytówki, ulotki reklamowe, ale także piękne zaproszenia czy właśnie kartki z życzeniami. Jeśli nie posiadamy tego oprogramowania na swoim komputerze, możemy bez problemu i bez ponoszenia kosztów ściągnąć go z Internetu, gdyż jest to darmowa aplikacja. Jeśli nie mieliśmy z nią nigdy do czynienia – to żaden problem – program jest bardzo prosty w obsłudze. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku wykonać niepowtarzalną kartkę świąteczną w Gimpie.

Jeśli program jest już zainstalowany, otwieramy nowy dokument w Gimp, a następnie wybieramy kolor tła. W przypadku kartki bożonarodzeniowej może to być na przykład niebieski lub granatowy, gdyż będzie stanowić ładne tło dla płatków śniegu, albo czerwony – na takim tle świetnie będą się prezentować złote gwiazdki czy zielona gałązka z bombką choinkową. W przypadku kartki wielkanocnej tło może być żółte lub jasnozielone.

Najpierw dodajemy nową warstwę przezroczystą, klikamy w oknie warstw prawym przyciskiem myszy i wybieramy kanał alfa na zaznaczenie. Zmniejszamy zaznaczenie o 20px, wybieramy „zaznaczenie/zaokrąglenie” i ustawiamy promień na 15 px. W dalszej kolejności wybieramy z przybornika narzędzie do wypełniania kolorem – jest ono oznaczone ikoną kubełka z farbą. Wypełniamy zaznaczenie dowolnym kolorem, na przykład białym. Wybieramy zaznaczanie prostokątne z przybornika i klikamy poza obrazek w celu zlikwidowania zaznaczenie. Następnie wybieramy „filtry/rozmycie/rozmycie gaussa”, ustalamy promień na 15px i rozmywamy białą warstwę.

W dalszej kolejności należy wybrać „filtry/szum/rozszarp” i ustawić parametry następująco: ziarno losowości – 10, przypadkowość – 24, powtórzenia – 15, następnie należy kliknąć „ok” w celu zapisania ustawień. Podstawowe tło jest gotowe, trzeba je tylko jakoś wypełnić. Na nową warstwę możemy wkleić gwiazdki, płatki śniegu czy choinkę, ozdobioną bombkami. Oczywiście nie może zabraknąć napisu „Wesołych świąt”, który również najlepiej wkleić, na przykład z grafik w Internecie albo w Worda. Gotową kartkę świąteczną możemy wydrukować albo wysłać mailem.